دانلود کتاب صوتی _ قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 _ فیروز کاظم زاده

ghafghaz_dar_keshakesh_jango_enghelab_www.Avayebuf.Wordpress.Com.jpg

قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921
نوشته : فیروز کاظم زاده

تازگی کتاب “قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921” توسط انتشارات پردیس دانش به چاپ رسیده است. این کتاب ترجمه ایست از اثری بنام Struggle For Transcaucasia (1917-1921) به قلم نویسنده ایرانی الاصل، فیروز کاظم زاده که بخاطر اثر برجسته و ماندگارش، یعنی روس و انگلیس در ایران: پژوهشی درباره امپریالیسم (1864-1914)، در ایران شناخته شده است. اما پرسشی که ممکن است مطرح شود این است که چرا نگارنده این سطور به ترجمه این کتاب حجیم دست یازید؟ برای پاسخ به این سوال لازم است درخصوص اهمیت منطقة قفقاز به مطالبی اشاره کنم؛

کردها و قفقاز

قفقاز منطقه ایست در آنسوی شمالغرب ایران، که شامل دو بخش جنوبی و شمالی می باشد. در بخش جنوبی، سه کشور آذربایجان، ارمنستان و گرجستان وجود دارند. قفقاز میان ایران آسیایی و روسیه آسیایی- اروپایی قرار گرفته است و سوال اینجاست قفقاز را در کدامین قاره باید جای داد؟ پیچیدگی جغرافیای قفقاز و تحت الشعاع سیاست قرار گرفتن جغرافیای انسانی و سیاسی این منطقه در ادوار مختلف بویژه درچند سده گذشته باعث شده این سرزمین در اذهان ایرانیان و بالاخص کردها بصورت منطقه ای فراموش شده درآید. شاید اگر فاصله زمینی این منطقه را از ماکو مورد توجه قرار بدهیم دچار حیرت شویم که دلیل گمنامی و در حاشیه ماندن منطقه ای به این نزدیکی که هم مرز مناطق کردنشین نیز هست در چیست؟

در ادوار تاریخی گذشته قفقاز سکونتگاه اقوامی مختلف از جمله اقوام گوناگون ایرانی بوده است. درقرون نخست اسلامی از رواج سیصد زبان در این منطقه سخن رانده شده و اعراب به همین دلیل آنجا را جبل السنه یا کوهستان زبان ها نامیده بودند. در این میان باید گفت کردها نیز با قفقاز بیگانه نبوده اند، سلسله کُرد شدادیان گنجه (950-1200م) در بخشی از این سامان حکومت می کرده است. اجداد صلاح الدین ایوبی از این منطقه برخواسته اند و نظامی گنجوی شاعر بزرگ پارسی گوی هم که از مادری کُردنژاد بوده در گنجه (الیزابت پل سابق) به دنیا آمده است. هم اکنون نیز اقوامی همچون اوسِت ها و طالش ها در این منطقه ساکنند که گویای حقیقت هایی از گذشته هستند. در این میان سهم کُردها از قفقاز تنها محدود به این نشانه های تاریخی نیست؛ هم اکنون اقلیتی از کردها در آذربایجان، ارمنستان و گرجستان ساکنند. متاسفانه روشنفکران کُرد و از جمله محققان همواره با بی اعتنایی از کنار مسالة کُردهای قفقاز گذشته اند و ترجیح داده اند کردهای قفقاز کماکان در گمنامی باقی بمانند. جا دارد در اینجا درودهای بی پایان خود را نثار روان پاک دکتر افراسیاو هورامی بنماییم پژوهشگر دلسوز و پُرکاری که اهمیت مساله کردهای قفقاز و روسیه را دریافت و عمرگرانمایه خود را بر سر روشن ساختن تاریخ گذشته آنان گذاشت و در این حوزه آثاری گرانبها از خود به جای گذاشت. همچنین باید خاطر نشان ساخت کردهای قفقاز که بیشتر در ارمنستان ساکنند نسبت به ملل عمدة این منطقه اندک و کم شمارند؛ با اینحال حق و حقوقی دارند و بایستی از حقوق خود بهره مند گردند.

دانلود فایل صوتی کتاب قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 بخش یکم

دانلود فایل صوتی کتاب قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 بخش دوم

دانلود فایل صوتی کتاب قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 بخش سوم

دانلود فایل صوتی کتاب قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 بخش چهارم

دانلود فایل صوتی کتاب قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 بخش پنجم

avaye-buf-telegram

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s